Nabídka
do 2 dnů
Konzultace

702 110 800

Rychlá
montáž

Jaké jsou náklady na údržbu solární elektrárny?

  • Home
  • FAQ
  • Jaké jsou náklady na údržbu solární elektrárny?

Ať se to vezme zleva nebo zprava, solární panely se pořizují hlavně s vidinou snížení nákladů na energie. Představa, že by se člověk zároveň s tím zavazoval k novým platbám a povinnostem, tak budí určité pochybnosti. Kolik to bude? Vyplatí se to? Náklady spojené s údržbou ale mají především zajistit delší životnost a efektivnější výrobu elektřiny, takže ano, vyplatí.

Kolik údržby panely vůbec potřebují? A zvládnete to sami?

Dobrá zpráva je, že vaše solární elektrárna zdaleka tolik péče nepotřebuje. Panely se montují pod určitým sklonem z řady různých důvodů, ale jedním z nich je i to, aby po nich stékala dešťová voda i spolu s usazeným prachem. Stejně tak dobře to funguje i v zimě, kdy po nich sklouzne sněhový poprašek, nebo i větší vrstva napadaného sněhu, protože se panely svojí činností mírně zahřívají. Přesto se může stát, že to bude málo.

Pokud bydlíte v prašném prostředí, například v blízkosti nějaké stavby, rušné silnice nebo průmyslového závodu, je docela možné, že občasná dešťová přeháňka nebude na vyčištění povrchu panelů stačit. V závislosti na tom, jak a kde máte panely namontované, můžete zvládnout jejich povrch jednou ročně sami opláchnout wapkou, zbavit se tak prachu a mastnoty a zabránit klesání výkonu. I k tomu je ale dobré něco vědět:

Samostatnou kapitolou je zima, led a sníh. V zimních měsících, kdy by se alternativní zdroj zrovna nejvíc hodil, vzhledem ke krátkým dnům a časté oblačnosti moc energie nevyrobíte. Natož když panely zasype sníh. Přesto by vás některé věci mohly příjemně překvapit:

Na co je potřeba profesionální servis?

Solární elektrárna je elektrické zařízení s množstvím dílů, které potřebují pravidelnou odbornou kontrolu. Nejen proto, abyste třeba nepřicházeli o část výkonu, ale hlavně tak předejdete vážnějším poruchám a nenapravitelným škodám.

Společnost SolaRy ES patří k firmám, které nabízejí pravidelný servis všech značek panelů a je jedno, kdo je montoval. Zkušený technik ví, kam se dívat. Zkontroluje upevnění panelů, neporušenost všech spojů a dovede poukázat třeba i na potřebu panely nebo další součásti vyčistit. Stačí jednou ročně a máte záruku, že běžným opotřebením nedojde k nepříjemnostem.

Říkáte si, že byste byli nejklidnější, kdyby bylo možné mít nad stavem zařízení nějakou kontrolu nepřetržitě? Vyberte si českou aplikaci na monitoring.

Aplikace monitorující výkon odhalí problémy v samém počátku

Skutečně, že je něco v nepořádku, lze velmi dobře zjistit na základě nestandardních výsledků během monitoringu v aplikaci. Objednaný servisní technik pak na místě půjde prakticky najisto přímo ke zdroji potíží. Nějakou svoji aplikaci dnes nabízí prakticky každý dodavatel panelů, ale my jsme v SolaRy ES vyvinuli svoji vlastní. S větším ohledem na specifické potřeby českých domácností, i s možnostmi napojení na tepelné čerpadlo nebo další inteligentní technologie.

Bezpečnost z našeho pohledu

Otázka vlastní bezpečnosti a bezpečnosti majetku není ani v době moderních technologií zcela okrajové téma. Pro klidný spánek určitě doporučujeme kombinaci kvalifikované a zodpovědné instalace, která je sama o sobě nejdůležitější při předcházení nepříjemnostem, spolu s pravidelnými servisními kontrolami a monitoringem výkonu pomocí aplikace. Každá elektrárna ale může mít vzhledem k podmínkám svá vlastní specifika. Opravdoví odborníci odhadnou a doporučí, jakým způsobem a jak často ji pro vaše bezpečí prohlédnout. Ve společnosti SolaRy ES se spoléháme na stálé zaměstnance a těžíme tak z řady výhod, od hladší komunikace jednotlivých realizačních a servisních týmů přes lepší záruky kvality, které poskytujeme zákazníkům. Vědomosti z instalací a servisu všech dostupných značek panelů v kombinacích s dalšími technologiemi (nabízíme třeba i střídače Victron) se tak neztrácí u střídajících se externích pracovníků, ale zůstává pro nás “pod jednou střechou”.

V prostředí rychle rostoucího počtu domácích instalací solárních panelů se soustředíme na poskytnutí komfortu všem zájemcům o pravidelný monitoring a servis, nejen majitelům našich solárních elektráren. Předem jsme připravili tři balíčky, které reflektují základní rozdělení podle velikosti a náročnosti údržby. Prohlédněte si výhodné celoroční balíčky servisu i revize.

Servis a revize.