Nabídka
do 2 dnů
Konzultace

702 051 105

Rychlá
montáž

Jak jednoduše vybrat solární elektrárnu pro rodinný dům?

 • Home
 • FAQ
 • Jak jednoduše vybrat solární elektrárnu pro rodinný dům?

Možná právě čtete pátý nebo desátý návod na to, jak se prokousat výběrem solárních panelů pro svůj rodinný dům. Z množství technických dat vám jde hlava kolem a nejrůznějších variant na zvážení je tolik, že přemýšlíte o dovolené na půl roku a dostudování večerní elektro průmyslovky. Zadržte a buďte v klidu, ve skutečnosti to celé probíhá úplně jinak.

Co všechno potřebujete znát a vědět, když se chystáte pořídit FVE?

Je potřeba se ve všem vyznat? Budete si sami vybírat typ a sklon panelů, celkový výkon, typ střídače a podobně? I když se vždycky hodí vědět, o čem je řeč, není na vás, abyste si sami navrhli solární elektrárnu. Parametrů a okolností je totiž tolik, že by vás bez patřičného vzdělání a zkušeností prostě zahltily. Navrhnout elektrárnu s ideálním poměrem ceny a výkonu vzhledem k vašim potřebám je práce projektanta. Vy mu potřebujete říct jen vstupní údaje týkající se vaší spotřeby a dispozic vašeho domu, zbytek vám vybere a vysvětlí.

Než nás oslovíte…..

…podívejte se na naše reference ať je Vám jasnější jaké typy instalací realizujeme. Už podle toho si můžete svoji představu více vykreslit.

 Pro nezávaznou kalkulaci pomocí formuláře budete potřebovat jen:

 • Podlahovou plochu domu v m2
 • Počet členů domácnosti
 • Roční spotřebu elektřiny (zjistíte z faktury)
 • Cenu za kWh (=cena dodané silové energie+daň+distribuční poplatek+příspěvek na OZE)
 • Typ vaší střechy (rovná / sedlová / kombinovaná)
 • Typ střešní krytiny

K čemu to vlastně potřebujeme?

I z takhle mála se dá přibližně vykalkulovat potřebný výkon, cena a roční úspora. Což jsou informace, které potřebujete zvážit jako investor na prvním místě. Pro kompletní projekt je to samozřejmě málo a tady nastupují zkušenosti a erudice obchodně technického zástupce a projektanta, abyste z domácí FVE vytěžili opravdu maximum.

Co zjistí náš obchodně technický zástupce při konzultaci na místě?

Není dům jako dům a tak neexistuje univerzálně nejlepší instalace na Vaši střechu. Stejně tak budete mít pravděpodobně jiný režim spotřeby a jiné požadavky, než vaši sousedi, i kdyby bydleli typově ve stejném domě. Pro přesnější dimenzování Vaší fotovoltaické elektrárny potřebuje upřesnit tyto věci:

 • Jak se vaše spotřeba mění v průběhu dne? (Býváte přes den v práci? Pracujete z domu?)
 • Jaké spotřebiče používáte, co všechno například jede na plyn (z důvodu náhrady elektřinou) a jaké máte plány na eventuální další technologie (koupě elektromobilu, stavební úpravy na domě, pořízení bazénu, další možnosti ohřevu TUV)
 • Jakou využitelnou plochu má vaše střecha, jak je orientovaná a jaké jsou místní klimatické poměry (jiná využitelnost solární energie se nabízí v severních Čechách, jiná na jižní Moravě, jiná v horských oblastech)
 • Bude mít sluneční svit přes den překážky? (Vzrostlé stromy, komíny, okolní budovy)

Co vám potom nabídneme?

Teď teprve přichází na řadu to, co se pravděpodobně dočtete všude jinde. Typy, druhy a kapacita jednotlivých zařízení, jejich ceny, velikosti, orientace a typy montáže, záruky a pojištění. Nyní má náš obchodně technický zástupce dost informací na to, aby vybral za vás a správně. A také aby vám poskytl dost argumentů, aby pro vás celý projekt nezůstal jakousi tajemnou černou skříňkou. Budete řešit zejména:

 • Výrobce a typ panelů. Existuje rozpětí ceny, výkonu, hmotnosti a kvality a rozhodně neplatí, že nejlevnější nebo naopak nejdražší je automaticky to pravé. Vše bude záviset na tom, jaký potřebujete výkon a jakou můžete použít plochu střechy. V SolaRy ES standardně používáme pouze několik typů panelů od dvou až tří výrobců. Používáme kvalitní a ověřené typy, které uspokojí většinu našich zákazníků. Samozřejmě dokážeme zajistit i panely od jakéhokoliv výrobce a rádi doporučíme, co pro vás může být zajímavé.
 • Umístění a sklon panelů. Opět existuje víc možností, které samozřejmě limituje i velikost a sklon vaší střechy. Znovu ale platí, že postavit elektrárnu s maximálním výkonem za dané peníze nemusí být nejlepším řešením a naopak bývá rozumější myslet na okrajové podmínky, jako je ráno a večer, jaro a podzim. V případě, že to střecha dovolí, tak nastavujeme orientace umístění panelů tak, aby dodaný výkon měl pro uživatele význam tehdy, kdy opravdu elektřinu z fotovoltaické elektrárny potřebuje. Minimalizujeme, tak výrobu nevyužitelné elektřiny a zvyšujeme tím efektivity elektrárny
 • Určitě už víte, že nejlépe zaplacená je ta část výroby, kterou bezprostředně spotřebujete. Výhodná je taková část, kterou uložíte do baterií nebo teplé užitkové vody a prodej přebytků do sítě by pro vás neměl být primární motivací pro vyšší výkon, nehledě na omezení spojená se s možným ziskem dotací.
 • Neméně důležité jake také návrh technologie. Pracujeme s celou řadou značek a kombinací. Pro nenáročného zákazníka máme v portfoliu klasické beztransformátorové síťové případně více používané hybridní střídače s bateriovým úložištěm. Více náročnému zákazníkovi umíme nabídnout transformátorové střídače s bateriovým úložištěm, které umožní jak provoz s běžným připojením k vnější elektrické síti, tak i čistě ostrovní provoz, čili fungovat naprosto nezávisle. Potřebám zákazníka také přizpůsobujeme velikost bateriového úložiště a možnosti propojení fotovoltaického systému s dalšími systémy, které přímo využívají elektrickou energii.

Na co každopádně nezapomenout?

Kromě dodávky a realizace fotovoltaické elektrárny nabízíme i záruční a pozáruční servis. Což je z našeho hlediska klíčové. Proč? Protože následná údržba, servisní kontroly a například monitoring se výrazně podepíšou na efektivitě výroby a životnosti celé instalace. Za relativně malé příplatky tak docílíte lepší návratnosti pořizovacích nákladů. Určitě si nechte vysvětlit, jaké služby v oblasti revize, údržby a monitoringu nabízíme v SolaRy ES a jak se vám tyto náklady vrátí.

Relatetd Post

Your email address will not be published. Required fields are marked *